سنگ یا سرامیک - شما کدام را برای استفاده برای کف یا دیوار ساختمان استفاده می کنید؟
16 - کاشی و سرامیک پالاس - تولیدکننده سرامیک و کاشی پرسلان در سایزهای متنوع

سنگ بهتر است یا سرامیک؟ این سوالی است که بسیاری از افراد موقع تصمیم گیری درباره کف پوش مناسب منزلشان با آن مواجه می شوند. وقتی که ما تصمیم به تغییر دکوراسیون خانه می گیریم، باید میان گزینه هایی مانند سنگ یا سرامیک، یک مورد را انتخاب کنیم. عمده سنگ هایی که در صنعت ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند، سنگ‌هایی مانند: سنگ‌های گرانیت، لوح، سنگ آهک، ماسه سنگ، مرمر و تراورتن‌ها هستند.

سنگ یا سرامیک

سرامیک‌ها نیز از جمله آیتم‌هایی هستند ‌که به عنوان کفپوش در ساختمان ­ها نصب می‌شوند و قیمت سرامیک پرسلان نسبت به سنگ کمتر است. انواع سرامیک‌های مورد استفاده در ساختمان‌ها؛ سرامیک‌های لعابدار، سرامیک‌های بدون لعاب، تراکوتا و پرسلان‌ها هستند.

شباهت های بسیاری بین سرامیک‌های ساختمانی و انواع سنگ‌های طبیعی وجود دارد و استفاده از هر کدام آن‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این مقاله، مجموعه کاشی پالاس که تولیدکننده انواع کاشی‌ها و سرامیک‌های پرسلانی با قیمت مناسب است، به مقایسه بین سنگ و سرامیک پرداخته است. پس پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این متن با ما همراه باشید!

شباهت های سنگ و سرامیک

سرامیک محصولی است که از خاک رس به دست می آید و اجزای تشکیل دهنده مواد غیر آلی و غیر معدنی است که در دمای بالا شکل اولیه خود را حفظ می کند. هم سنگ و هم سرامیک، هردو موادی با رویه سخت هستند که در برابر نفوذ آب مقاوم هستند، دوام بالایی دارند و به همین دلیل، برای استفاده بلند مدت به عنوان کفپوش در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان، کارایی مطلوبی دارند. شباهت دیگر سنگ و سرامیک این است که طبیعت سردی دارند و اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید یا به هر دلیلی از سرما فراری هستید، هم سنگ و هم سرامیک نمی توانند برای کف پوش منزلتان انتخاب مناسبی باشند.

logo main 1 - کاشی و سرامیک پالاس - تولیدکننده سرامیک و کاشی پرسلان در سایزهای متنوع

کاشی پالاس تولید کننده کاشی و سرامیک پرسلانی

مشاوره رایگان

تـلـفن :  5 – 02126315063             همـراه :    09014784646

 

با این حال، تفاوت‌هایی هم میان آن‌ها وجود دارد. تفاوت اصلی سنگ طبیعی و سرامیک، لعابی است که روی سرامیک انجام می‌شود و آن ‌را در برابر لک و ضربه مقاوم می‌کند. هم‌چنین، از آن‌جا که سرامیک در کارخانه‌های پیشرفته تولید می‌شود، با استفاده از تکنولوژی‌های امروزی قابلیت تولید به شکل چوب، شیشه و حتی خود سنگ طبیعی را دارد.

اما با این حال، ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال مطرح شود که: سنگ بهتر است یا سرامیک؟ کدام یک برای کف ساختمان مناسب‌تر است؟ و قیمت سرامیک­های پرسلانی چقدر است؟

مقایسه میان سنگ و سرامیک

هم سنگ و هم سرامیک برای پوشش دادن کف ساختمان یا دیوار پوش کردن فضای داخلی و نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه، مقایسه ای را میان سنگ و سرامیک صورت گرفته است که در پایان این مقاله، به کمک آن می توانید خودتان به سوال «سنگ یا سرامیک؟» به راحتی پاسخ دهید.

1. خصوصیات سنگ و سرامیک

هرسنگ طبیعی، شکل ظاهری خود را دارد و به نوعی منحصر به فرد است. در واقع تنها سنگ‌ های مربوط به یک معدن هستند که به هم شباهت دارند. همه سنگ ها حتی محکم‌ترین آن‌ها ترک‌های ریزی دارند که باعث نفوذ مواد به داخل آن‌ها و در نتیجه بالا رفتن میزان آسیب پذیری سنگ می‌شود. در مقابل، سرامیک‌های لعاب‌دار و پرسلان‌ها، سطحی نفوذ ناپذیر و یکنواخت دارند و در رنگ‌های ثابت تولید می‌شوند، بدون این‌که لازم باشد نگران تغییر محسوس در شکل ظاهری آن‌ها باشیم.

2. نحوه نصب سنگ و سرامیک

سرامیک‌ها را با چسب سرامیک در ضخامت خیلی کم (حدود 5 میلی متر) روی کف نصب می‌کنند، البته در مواردی نیز سرامیک‌ها هنوز با دوغاب نصب می‌‌شوند.

در مقابل، سنگ‌ها عموماً با ملات ماسه سیمان و به ضخامت تقریبی 20 میلی متر روی کف اجرا می‌شوند. به دلیل این‌که، سنگ طبیعی در مقایسه با سرامیک گران‌تر است، محصول لوکسی به حساب می‌آید و زیر سازی آن هم در ضخامت بیشتر انجام می‌شود، هزینه کلی نصب سنگ از سرامیک بیشتر است.

سنگ یا سرامیک

3. نحوه نگهداری سنگ و سرامیک

وقتی صحبت از تخلخل و آسیب پذیری در برابر آب به میان می‌آید، سرامیک‌های بدون لعاب در رده سنگ تراورتن معمولی قرار می‌گیرند. سرامیک بدون لعاب، به درزبند شدن نیاز دارد و لازم است یک لایه سیلر روی آن اجرا شود تا در برابر لک زدگی محافظت گردد.

همه سنگ‌های طبیعی هم باید درزبند شوند. اگر چه برای سنگ‌های محکم و با تخلخل بسیار کم مانند؛ گرانیت و سنگ لوح، در پاره­ ای از موارد، تنها اجرای یک لایه محافظ اولیه و نازک کفایت می‌کند.

در مورد سرامیک‌های لعابدار نیازی نیست که نگران آب و نفوذ آن به داخل سرامیک باشید. با این حال، لازم است که ماده بندکشی بین سرامیک‌‌ها با اجرای لایه سیلر در برابر تغییر رنگ، لک شدگی و ایجاد جلبک و باکتری محافظت شود و یا از مواد بندکشی که ثبات رنگ دارند و آنتی باکتریال هستند، استفاده شود.

4. نحوه تمیز کردن سنگ و سرامیک

سنگ طبیعی در برابر اسید آسیب پذیر است. از این رو، برای تمیز کردن سنگ نباید از تمیزکننده های اسیدی استفاده شود، زیرا با سنگ واکنش می ‌دهند و نوعی لک دائمی روی سنگ ایجاد می‌کنند که قابل پاک شدن نیست.

اجرای لایه سیلر روی سطح که در بالا به آن اشاره شد، به محافظت از سطح سنگ و سرامیک در برابر ریخته شدن مواد اسیدی مانند سرکه کمک می‌کند. در مورد سرامیک‌های لعابدار، می‌توانید هر گونه ماده تمیزکننده ای را روی سطح سرامیک به کار ببرید تا بتوانید کف را کاملاً از لک پاک کنید. در صورت استفاده از مواد شیمیایی قویتر، باید مراقب تجزیه شدن خطوط بندکشی بین سرامیک‌ها باشید.

هم‌چنین، قبل از اقدام به تمیز کردن کف با مواد شیمیایی، باید مطمئن شوید آن مکان از شرایط تهویه مناسبی برخوردار است و در حین استفاده از تمیزکننده ها، از دستورالعملی که روی آن درج شده است، پیروی کنید.

5. مقایسه دوام و طول عمر سنگ و سرامیک

مقاومت مکانیکی و ساختاری سرامیک ناشی از دمای پخت و ماده تشکیل دهنده سرامیک است. پخت در دمای بالاتر، مقاومت بیشتری به سرامیک می‌دهد. به عنوان مثال، سرامیک‌های پرسلانی، با پخته شدن در دمای حدود 1200 درجه سانتی‌گراد تولید می‌شوند. برای کاشی‌های لعاب‌دار، لعاب سرامیک از ایجاد خط و خش روی سطح سرامیک جلوگیری می‌کند و هم‌چنین به کاهش خردشدگی و پوسته شدن سطح کمک می‌کند.

دوام سنگ طبیعی با توجه به نوع سنگ متفاوت است. به گونه‌ای که سنگ گرانیت و لوح در مقایسه با سنگ مرمر و سنگ آهک بسیار مقاوم‌تر و با دوام تر هستند.

با این حال، سنگ طبیعی یک ایراد پنهان دارد. سنگ­های طبیعی گوشه­ها و لبه­های آسیب‌پذیری دارند و با خطر ترک خوردگی و لب پر شدن مواجه هستند که نکته منفی مهم برای آن­ ها به حساب می آید. از طرف دیگر، همه سنگ‌ها تنفس می‌کنند، یعنی رطوبت از داخل آن­ها عبور می‌کند و می تواند باعث تخریب آن ها شود. برای حل این مشکل، باید سنگ‌ها را با استفاده از لایه سیلر، درزبندی کرد.

اگر از سنگ روشن برای کف‌پوش یک فضا استفاده می‌کنید، لازم است رطوبت داخل بتن را قبل از اجرا کنترل کنید. اگر رطوبت از داخل سنگ عبور کنند سبب لک شدن سنگ می‌شود.

حرف آخر

ما در این مقاله، مزایا و معایب سنگ و سرامیک را بررسی کردیم و تلاش کردیم به پرسش اساسی «سنگ یا سرامیک؟» پاسخ بدهیم. اما به طور کلی، انتخاب سنگ و سرامیک با توجه به خصوصیات هر کدام به نیاز معمار و صاحب کار بستگی دارد. از طرفی، محل نصب کف‌پوش و این‌که کف‌پوش در فضای خارجی استفاده می‌شود یا فضاهای داخلی ساختمان، یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند در انتخاب میان سنگ یا سرامیک، تاثیرگذار باشد. سرامیک‌های لعابدار، برای کف فضاهایی که سطح مقاومی در برابر اسید دارند و نگهداری از آن‌ها آسان است، انتخاب مناسبی است.

به طور خلاصه، می توان گفت برای  آن دسته از کارفرمایانی که زیبایی طبیعی برای آن ها در درجه اول اهمیت دارد و هزینه خرید سنگ و نگهداری آن برایشان مطرح نیست، سنگ طبیعی گزینه مناسب تری است. در مقابل، افرادی که به دنبال تنوع زیاد طرح ها و رنگ ها هستند، می­ خواهند هزینه کمتری را صرف این کار کنند، کف پوشی می خواهند که نگهداری آن ساده باشد و امکان تعویض آن نیز راحت باشد، سرامیک و به خصوص سرامیک های پرسلانی انتخاب خوبی است.

سنگ یا سرامیک

برند کاشی پالاس، تولیدکننده انواع سرامیک‌های پرسلانی است که دارای جذب آب بسیار پایین، مقاومت شیمیایی بالا، مقاومت سایشی زیاد و ثبات رنگ در مقابل نور خورشید هستند.

با توجه به تفاوت‌های موجود میان سنگ طبیعی و پرسلان، می‌توانید مشخصات یک پرسلان واقعی را در جدول مشخصات فنی محصولات پرسلانی کاشی پالاس مشاهده کنید و بعد از انجام بررسی ­های کامل و مشاهده کاتالوگ محصولات برند کاشی پالاس، در صورت تمایل، نسبت به خرید سرامیک پرسلانی اقدام کنید.

palace tiles

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *