چسب کاشی - با انواع چسب های کاشی بیشتر آشنا شوید و انتخاب درستی داشته باشید.
چسب کاشی - کاشی و سرامیک پالاس - تولیدکننده سرامیک و کاشی پرسلان در سایزهای متنوع

چسب کاشی

امروزه، چسب‌ های ساختمانی به یکی از مهم ‌ترین متریال ‌های ساخت و ساز تبدیل شده ‌اند. فرمولاسیون این نوع چسب ‌ها به‌ طور مداوم، در حال پیشرفت و بهبود یافتن است، به‌ گونه ‌ای که تقریباً از چسب ‌های ساختمانی در تمامی فضاهای در حال ساخت و ساز استفاده کرد.

شرکت ‌های سازنده چسب ‌های کاشی و سرامیک، برای این ‌که مراحل نصب کاشی و سرامیک بهتر و صحیح ‌تر انجام شود، اقدام به تهیه ملاتی کردند که نسبت به سیمان چسبندگی بیشتری داشت و مناسب ‌تر بود. نتیجه این کار، تولید انواع چسب کاشی و سرامیک است که برای چسباندن انواع کاشی ‌ها و سرامیک‌ ها، انواع سنگ ‌ها، اسلب‌ ها، کاشی پرسلان‌ و …. قابل‌استفاده است. در این مقاله، می ‌خواهیم شما را با مهم ‌ترین چسب ‌های ساختمانی آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید!

چسب کاشی

چسب‌ های کاشی و سرامیک

چسب‌ های کاشی و سرامیک، پرکاربردترین چسب‌ های ساختمانی هستند. این چسب ‌ها، نوعی سیمان غیر آلی پلیمری هستند که با ذرات دانه‌ای و مواد شیمیایی اصلاح شده ‌اند. چسب ‌های کاشی و سرامیک، می ‌توانند سطوح دو ماده و دو نوع مصالح را به‌ یکدیگر کاملاً متصل کنند.

با استفاده از این نوع چسب ها می‌توان محصولات پرسلانی، گرانیتی و سنگ را به راحتی در قسمت های مختلف ساختمان و سطوح نمای ساختمان ها نصب کرد. ملات سیمان به این دلیل که بعد از گذشت زمان، امکان جدا شدن، کنده شدن و افتادن از روی نمای ساختمان را دارد، برای این کار مناسب نیست و بهتر است که با صرف مقداری هزینه بیشتر، به جای ملات سیمان از چسب های کاشی استفاده کرد.

برای رفع مشکلات بسیاری که در زمان ساخت‌ و ساز و بعد از آن، در زمان استفاده از ساختمان وجود دارد، باید پذیرفت که استفاده از تکنولوژی‌های جدید در صنعت ساختمان، امری اجتناب ناپذیر است و بهتر است که از این دستاوردها استفاده کنیم.

نصب با استفاده از چسب کاشی، یکی از جدیدترین دستاوردها در زمینه نصب کاشی، سرامیک و سنگ است که البته بیشتر برای نصب کاشی بر روی دیوارهای قدیمی و تراز شده بوسیله سیمان کاری، گچ، کاشی های قدیمی و سنگ های قدیمی استفاده می شود.

تاریخچه استفاده از چسب کاشی در ایران 

پیش از آن که از چسب های کاشی استفاده شود، از ترکیب ماسه و سیمان برای اتصال کاشی به دیوار و یا کف استفاده می شد و استفاده از این نوع چسب، به کمتر از ۲۵ سال قبل بر می گردد. چسب های کاشی، اوایل به صورت پودر چسب از کشورهای چین و اسپانیا وارد ایران می شدند و تنها در پروژه های خاصی، برای نصب کاشی مورد استفاده قرار می گرفتند. بعد از مدتی، این محصول توجه سرمایه گذاران مصالح ساختمانی را به خود جلب کرد و تولید کنندگان داخلی به فکر تولید آن افتادند. کارخانه های تولید چسب کاشی که در حال حاضر تعداد آن ها به حدود ۲۰۰ کارخانه در کشور می رسد، توانستند چسب خمیری مخصوص دیوار و چسب پودری برای کف را تولید کنند.

انواع چسب کاشی و سرامیک

چسب های کاشی و سرامیک در انواع مختلفی ساخته می شوند که عبارت اند از:

 • چسب انعطاف پذیر

 • چسب ضدآب

 • چسب مقاوم در برابر گرما

 • چسب اپوکسی

 • چسب پودری

 • چسب خمیری

که در ادامه، با خصوصیات هر یک از آن ها آشنا خواهیم شد.

چسب کاشی انعطاف پذیر

چسب کاشی انعطاف پذیر در زمان نصب کاشی در مکان‌هایی که جابجایی اندک یا ارتعاش دارند، مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا بیشتر چسب‌ها در این موقعیت‌ها ترک می‌خورند.

چسب کاشی ضد آب

چسب کاشی ضد آب، در مکان هایی مانند آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی که در معرض رطوبت هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.

چسب کاشی مقاوم در برابر گرما

این چسب در مکان هایی که کاشی‌ در معرض حرارت است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این شرایط، به این دلیل که، دمای بالا می‌تواند به چسب معمولی آسیب برساند، باید از چسب مقاوم در برابر گرما استفاده شود.

چسب کاشی اپوکسی

چسب کاشی اپوکسی، کاربرد زیادی در نصب کاشی و سرامیک دارد. این چسب، در مواقعی که کاشی یا سرامیک نصب شده در معرض رطوبت، مواد شیمیایی قرار دارد یا در مکان های پر تردد نصب می شود، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

چسب پودری

چسب پودری، نوعی چسب کاشی است که مخلوطی از مواد سیمانی به همراه افزودنی های پلیمری، تقویت کننده چسبندگی و پرکننده های معدنی است. چسب پودری، تنها با افزودن آب آماده مصرف می گردد و از آن برای نصب انواع مصالح جاذب و غیر جاذب روی کف و دیوار، در داخل و خارج ساختمان نظیر کاشی و سرامیک و… استفاده می شود.

چسب پودری بر پایه مواد معدنی و شیمیایی تولید می گردد و با استفاده از آن، می توان کاشی، سرامیک و سنگ را بر روی سطوح صاف، آجری، کاشی، موزائیک، سیمانی و سنگی نصب کرد.

به دلیل نوع ترکیبات و فرآوری صورت گرفته در زمان تولید چسب کاشی پودری، پیشنهاد می شود از به کار بردن چسب پودری بر روی سطوح گچی خودداری شود. همین طور، جهت استحکام بهتر و افزایش خواص شیمیایی و مکانیکی چسب پودری، بهتر است از موادی به نام پرایمر یا چسب بتن استفاده کنید.

روش استفاده از چسب پودری

برای استفاده از این نوع چسب، ابتدا باید سطح زیر کار از هرگونه چربی و گرد و غبار، ذرات سست یا رنگ قدیمی عاری گردد. سپس، چسب پودری را به خوبی با آب ترکیب کنید. به ازای هر 3 واحد پودر چسب، لازم است 1 واحد آب به آن اضافه شود تا خمیر چسب دارای خاصیت چسبندگی کافی باشد.

پس از افزودن آب، مخلوط را به خوبی هم بزنید و 15 دقیقه صبر کنید تا فعل و انفعالات شیمیایی به خوبی انجام شوند و خواص شیمیایی چسب ظاهر گردند.  بعد از گذشت 15 دقیقه، خمیر چسب آماده شده را با کاردک شیار دار روی سطح مورد اجرا کشیده و کاشی را روی آن نصب نمایید.

کاشی هایی که بر روی دیوار نصب کرده اید، بعد از گذشت 48 ساعت به استحکام نهایی خود می رسند. بعد از این مدت، می توانید بند کشی را شروع کنید. دو روز بعد از بندکشی، سطوح مورد نظر قابل استفاده است.

چسب کاشی خمیری

چسب کاشی خمیری، نسبت به چسب پودری دارای خاصیت چسبندگی بیشتری است. به دلیل داشتن ترکیب شیمیایی متفاوت با چسب پودری و دارا بودن پایه شیمیایی، می توان از چسب خمیری، علاوه بر استفاده روی سطوح سنگی، سرامیکی، کاشی، موزائیک، سیمانی و غیره بر روی سطوح گچی نیز استفاده کرد.

چسب کاشی خمیری، برای نصب کاشی و سرامیک روی دیوارهای بتنی و سیمانی، انواع قطعات پیش ساخته، سطوح قدیمی کاشی کاری شده (کاشی روی کاشی و سرامیک روی سرامیک) یا هر سطح آماده ای نیز، مورد استفاده قرار می گیرد.

به دلیل جذب آب بالای کاشی های دیوار و جهت جلوگیری از تغییر رنگ در سطح لعاب کاشی، توصیه می گردد جهت نصب این محصولات از چسب خمیری استفاده گردد.

اگر در استخر، حمام، سرویس بهداشتی و مکان های مرطوب نیاز به نصب کاشی باشد، ابتدا از پرایمر یا چسب بتن به عنوان پوشش زیر کار استفاده می کنند و سپس، چسب کاشی خمیری را نیز جهت استحکام و هم چنین عایق کردن محل رطوبت مورد استفاده قرار می دهند. گفتنی است که این نوع چسب در مقابل نفوذ رطوبت و نم، عوامل جوی، حرارت و یخ بندان کاملاً مقاوم است.

چسب کاشی

روش استفاده از چسب خمیری

برای استفاده از چسب کاشی خمیری، ابتدا لازم است سطح زیر کار را کاملاً تمیز و خشک کنید و آن را از هرگونه آلودگی و چربی پاک نمایید. در مواردی که ناهمواری سطح زیرکار بیش از اندازه باشد، با استفاده از ملات و چسب بتن سطح را صاف و زیر سازی کنید. سپس، چسب کاشی را با کاردک شانه دار روی سطح مورد نظر بکشید. بعد از انجام این کار، کاشی را در محل مورد نظر قرار دهید و آن را درجای خود محکم کنید. به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از اندازه چسب، به محکم شدن کاشی کمک نخواهد کرد.

پس از گذشت 24 ساعت، آماده بندکشی و 72 ساعت بعد از آن آماده بهره برداری خواهد بود.

مزایای استفاده از چسب کاشی و سرامیک

با استفاده از چسب کاشی و سرامیک، از مزایای زیر برخوردار خواهید شد:

 • سرعت بالا در نصب و چسباندن کاشی و سرامیک
 • دوام بالای کاشی های چسبانده شده حتی در شرایط زلزله
 • ایجاد قابلیت ضد ارتعاشی نمای ساختمان نسبت به سایر ملات ها
 • وزن بسیار کم که باعث سبک سازی در ساختمان می شود
 • قابل استفاده بودن در هر سطحی
 • قابلیت عایق سازی سطوح نسبت به رطوبت که این ویژگی برای مناطق پر باران مناسب است.

روش نصب کاشی و سرامیک با چسب

همانطور که گفته شد، قبل از استفاده از چسب کاشی، باید دقت داشته باشید که سطح زیر کار کاملاً تراز، صاف، تمیز، محکم و عاری از هر گونه رنگ، آهک، چربی و یا گرد و غبار باشد تا کاشی در هنگام نصب به طور کامل با چسب اتصال داشته باشد. در هنگام اعمال چسب، محل مورد نظر را در مساحتی کم و در حد تنها چند کاشی، به  چسب آغشته می کنیم و بعد از آن، کاشی ها را چسبانده و تراز می کنیم.

زمانی که به انتهای هر ردیف رسیدیم، کاشی های انتهایی هر ردیف را در صورت نیاز برش می دهیم و کنار می گذاریم تا چسبی که بر روی سطح مالیده ایم، قبل از اتمام کار کاشی کاری خشک نشود. در صورتی که این کار را انجام ندهیم و چسب کمی خشک شود، بعد از مدتی کاشی ها در اثر ضربه یا شستشو کنده می شوند. بنابراین، در فرآیند نصب کاشی ها، سرعت عمل و آماده بودن کاشی ها در زمان نصب، عامل بسیار مهمی است.

همان طور که گفتیم، استفاده زیاد از چسب کاشی به محکم شدن کاشی ها کمک نمی کند و باید مقدار چسبی که استفاده می کنیم، مقداری استاندارد باشد.

میزان مصرف چسب برای زیر کارهای صاف و تراز، حدود ۳,۵ کیلو گرم در هر متر مربع و در زیر کارهای ناصاف، حدود ۵ کیلوگرم در هر متر مربع است.

چسب کاشی

در پایان ممکن است این سوال  برایتان پیش بیاید که اطمینان در مورد استحکام روش نصب کاشی و سرامیک با چسب، به چه عواملی بستگی دارد؟

 • مرغوب بودن و با کیفیت بودن چسب
 • تجربه کاری استاد کار نصاب

حرف آخر

در این مقاله، با چسب کاشی و انواع مختلف آن آشنا شدید. حال، اگر به دنبال انتخاب کاشی یا سرامیک مناسب هستید، محصولات برند کاشی پالاس می‌ توانند انتخاب مناسبی باشند.

به شما پیشنهاد می ­کنیم به سایت کاشی پالاس مراجعه کنید. مدارک و مستندات فنی و آزمایشگاهی را در آن ­جا بررسی کنید. بعد از انجام بررسی ­های کامل و مشاهده کاتالوگ محصولات برند کاشی پالاس، نسبت به خرید کاشی و سرامیک و محصولات مرتبط با آن اقدام کنید.

palace tiles

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *