پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک طرح چوب

کفپوش تاثیر بسیار مهمی بر ظاهر یک منزل دارد. قبل از انتخاب نوع کفپوش با در نظر گرفتن سلیقه ی خود و تناسب با رنگ وسایل منزل ، باید کاربری آن را نیز در نظر بگیرید. کفپوش هر محل تجاری، اداری و مسکونی یکی از مهمترین بخش های آن مکان بشمار می رود.

کف،تنها بخش از یک ساختمان است که کاربران و ساکنانش با آن تماس فیزیکی دارند و همین مسئله نشان می دهد این بخش چه اهمیت ویژه ای دارد. امروزه برای پوشش کف منازل مسکونی گزینه های بسیار زیادی وجود دارند اما دو نوع بسیار رایج و محبوب کفپوش ها پارکت و سرامیک می باشند.

موزائیک ها مدتهاست که از رده خارج شده اند و سنگ ها هم رفته رفته از دایره کفپوش های محبوب خارج  می شوند. انتخاب پارکت و یا سرامیک به عنوان کفپوش ساختمان ،یک سوال جدی برای تمام سازندگان یا خریداران خانه ،مجتمع های مسکونی،تجاری ،اداری و… است. به همین دلیل است که بسیاری از خود می پرسند پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک طرح چوب ؟

در مقاله کاشی پالاس بخوانید و بهترین تصمیم را بگیرید.

پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک طرح چوب

انتخاب بهترین نوع کف پوش

پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک طرح چوب

علاوه بر ظاهر متفاوت که بین سرامیک و پارکت وجود دارد. نکات قابل ملاحظه ی دیگری نیز وجود دارند که می توانند در تصمیم گیری شما بسیار موثر باشند. که بخشی از آن مربوط به سلیقه ی شما و بخشی دیگر نیز مربوط به ویژگی های هر یک از آنها می باشد .

برای اینکه بتوانید در این مورد اینکه پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک طرح چوب بهتر تصمیم گیری کنید. بهتر است به این سوالات پاسخ دهید :

. ظاهر کف پوش برای شما در اولویت قرار دارد یا عملکرد آن ؟

. تا چه اندازه می توانید برای تمیز کردن و مراقبت از کف پوشتان زمان صرف کنید؟

میزان رفت و آمد منزل شما تا چه اندازه است ؟

سرامیک چیست ؟

سرامیک ها به عنوان مواد معدنی غیر فلزی طبقه بندی می شو ند که برای زندگی روزمره انسان ها ضروری هستند. سرامیک گل رس پخته شده در دمای بسیار بالا با روکش لعابی از مواد معدنی است. سرامیک طرح چوب امروزه طرفداران بسیار زیادی را در بین خانه دارها و صاحبان دفاتر اداری پیدا کرده است.

البته جای تعجبی هم ندارد . وقتی طرح هایی تا این اندازه شبیه چوب طبیعی تولید می شود و کاملا نقش خود چوب را تداعی می کنند و حتی گره هایی که در چوب طبیعی وجود دارد در آنها پدیدار میباشد. که حتی تشخیص آن در نگاه اول برای افراد حرفه ای نیز مشکل است، به انتخاب اول بسیاری از مردم تبدیل می شود.

مزیت بزرگ سرامیک های طرح چوب تنوع زیاد آنها در محصولات تولیدی می باشد. طوری که برای هر خانه و مکانی می توان نمونه ای بسیار مناسب و شیک پیدا کرد. اگر به دقت به ظاهر چوب طبیعی دقت کنید روی سطح آنها شکل های نامنظمی را می بینید که وقتی در یک دسته کنار هم قرار می گیرند به طرز عجیبی پیچیده و زیبا بنظر می رسند.

همین بافت های بهم پیچیده و نامنظم چوب طبیعی آنرا ارزشمند می سازد زیرا ظاهری منحصر بفرد و یگانه ایجاد می کند که نمونه آن در هیچ کجای دیگر وجود ندارد. اما امروزه توانسته اند با تکنولوژی پیشرفته دقیقا همین حالت منحصر به فرد چوب را روی سرامیک های طرح چوب پیاده کنند، آن هم با هزینه ای بسیار کمتر نسبت به چوب طبیعی .

 

پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک طرح چوب

ویژگی های سرامیک

پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک طرح چوب

لعاب روی سرامیک عایق الکتریکی است و این ویژگی سرامیک را به یک کفپوش مناسب از نظر ایمنی تبدیل می کند. سرامیک های استاندارد اگر به درستی کار گذاشته شوند یک کفپوش بسیار مقاوم در برابر نفوذ آب هستند.

همین مسئله باعث شده سرامیک علاوه بر کف ، روی دیوار بخصوص دیوار حمام و سرویس بهداشتی هم کاربرد زیادی داشته باشد. سرامیک های استاندارد به راحتی تمیز می شوند و ماندگاری بسیار بالایی دارند. سرامیک گزینه ای بسیار ایده ال برای استفاده در بخش هایی که در معرض آلودگی محیطی قرار دارند به شمار می رود. این کفپوش همچنین می تواند بهترین گزینه برای محل های پر رفت و آمد مثل اداره ها و مکان های تجاری باشد.

سرامیک همچنین به دلیل نفوذ ناپذیری و شست و شوی آسان برای محل هایی مثل بیمارستان و مطب پزشکان هم بسیار مناسب است. سرامیک عایق گرما نیست  به همین دلیل نسبت به پارکت سردتر است و در زمستان می تواند باعث حس ناخوشایند زمان را رفتن روی سرامیک شود .

البته اجرای سیستم گرمایش از کف می تواند این مشکل سرد بودن کف سرامیک را حل کند.

 

پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک طرح چوب

کاربرد های سرامیک

پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک طرح چوب

. کفپوش :

کاربرد عمده سرامیک در کفپوش هاست و بیشتر در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. کم هزینه بودن ،سهولت در استفاده  و تنوع زیاد در شکل ها و اندازه های مختلف، سرامیک را به یکی از بهترین متریال ها برای کفپوش خانه تبدیل کرده است.

. دیوار:

سرامیک همچنین قابل استفاده برای دیوارها نیز است. در دیوارهای داخلی می توان از سرامیک به عنوان کاشی برای حمام ،دستشویی و آشپزخانه نیز بهره برد.

. پیشخوان آشپزخانه :

سرامیک انتخاب خوبی برای پیشخوان آشپزخانه اپن است. زیرا لعاب ها بطور کلی سرامیک را در برابر آب و لکه مقاوم می کند. در نتیجه خیلی راحت می توان آن را تمیز کرد. با این حال ،سرامیک ها مستعد لب پر شدن و یا کنده شدن رویه سطحی خود هستند.

پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک طرح چوب

مزایای استفاده از کفپوش سرامیکی

.  در برابر حرارت مقاوم هستند

. سختی و قدرت بالا

. دوام و ماندگاری زیاد

. دارای طیف گسترده ای از رنگ ها ،اندازه ها و طرح ها

. مقاومت بالا در برابر ترافیک سنگین

. عدم تغییر شکل و غیر شکننده بودن در درجه حرارت بالا 

. عایق حرارتی 

. مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی 

. مقاوم در برابر رشد باکتری ها و قارچ ها

. خنک نگه داشتن خانه در تابستان و در نتیجه کاهش مصرف انرژی

. تعمیر آن آسان است 

. داشتن رنج قیمت های متنوع

. ظاهر جذاب

. مناسب برای محیط های مرطوب

. به دلیل عدم نفوذ آب و خاک بین شیارها ، قابلیت شستشوی راحت

. مقاومت در برابر نور خورشید و اشعه های مضر

. هزینه کمتر نگهداری سرامیک در مقایسه با پارکت

پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک طرح چوب

معایب استفاده از سرامیک

. لغزنده بودن سطح آن

. شکننده بودن در برابر ضربه

. سطح نهایی سخت و عدم راحتی

. سرد بودن سرامیک در زمستان

. داشتن پرتی زیاد موقع نصب

. سخت تر بودن کفسازی و نصب سرامیک در مقایسه با پارکت

. تشخیص سخت جنس نامرغوب داخل بازار

پارکت لمینت چیست؟

کفپوش پارکت لمینت ،کفپوشی مصنوعی است که از فیبر متراکم  (چگالی بالا ) به عنوان ماده اصلی با لایه نهایی از طرح چوب ساخته می شود.

تخته فیبرهای متراکم از طریق فرایندی به نام لایه سازی ( لمینیشن) و به همراه لایه نهای اش که طرحی از چوب طبیعی ساخته می شود. به دلیل همین فرایند است که این کفپوش به نام لمینت مشهور شده است. پارکت لمینت همچنین می تواند به عنوان یک نوآوری از چوب مهندسی شده یا کفپوش چوبی سنتی شناخته شود.

پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک طرح چوب

ویژگی های پارکت لمینت

پارکت ها به دلیل ساختار بسیار فشرده ای که دارند عایق مناسبی برای حرارت و الکتریسته هستند. فوم مخصوصی که برای زیر سازی پارکت بکار می رود یک عایق صوتی بسیار مناسب برای منازلی که قطر سقف آنها کم است بحساب می آید .

پارکت ها رنگ گرمی دارند و  طراحان دکوراسیون آنها را برای منازل مسکونی بسیار مناسب می دانند. اجرای پارکت نسبت به سایر کفپوش ها ساده تر و کم هزینه تر است. برای اجرای پارکت کف ،ابتدا فوم یا یک لایه محافظ روی کف ساختمان قرار می گیرد. سپس قطعات پارکت مانند پازل که شیار های به صورت نر و ماده دارد به هم قفل می گردند.

نکته  مهم این است که برای تعمیر بخشی از پارکت لازم نیست همه کفپوش را تعویض کنید. محبوبیت استفاده از لمینت باعث شده  که به غیر از کفپوش منازل در محیط های تجاری و اداری نیز  استفاده شود. پارکت ها استحکام سرامیک را ندارند و توصیه می شود از آنها در بخش هایی که وسایل سنگین جزء دکوراسیون هستند

یا رفت و آمد بیشتر از حد معمول است استفاده نشود .

کاربردهای پارکت لمینت

. کفپوش:

لمینت بطور عمده در کفپوش ساختمان های مسکونی ،تجاری و اداری مورد استفاده قرار می گیرد.

سهولت در نصب ،داشتن ظاهری گرم و لوکس بودن باعث شده است پارکت لمینت در نزد مردم محبوبیت بالایی داشته باشد.

. دیوار:

جدیدا در برخی از موارد دیده  شده است که از پارکت لمینت برای روکش نهایی دیوار نیز استفاده می شود. نحوه اجرای آن همانند کف است. ولی عمده دلیل آن برای استفاده در دیوار ،زیبایی و هماهنگی با طرح کف است.

مزایای استفاده از پارکت لمینت

. قیمت مناسب

. نصب آسان و سریع

. تنوع بسیار و راحت ست کردن آن با سایر وسایل

. ظاهر بسیار زیبا

. عایق حرارت و صوت

معایب استفاده از پارکت لمینت

.  مستعد آسیب از طریق رطوبت

. زیبایی و ظرافت کمتری  نسبت به چوب طبیعی

. ایجاد سر و صدا موقع راه رفتن به دلیل نصب نادرست و استفاده نشدن از فوم سایلنت

. نیاز به مراقب و درز گیری

. مقاوم نبودن در برابر نفوذ رطوبت و کثیفی در بین شیارهای آن

. نیاز به مراقب بیشتر شامل تمیز کاری مداوم خاک، کثیفی و رطوبت و همچنین نیاز به واکس زدن دارد.

. مقاومت کمتر در برابر خش افتادن نسبت به سرامیک

پارکت لمینت بهتر است یا سرامیک طرح چوب

زمان انتخاب بین سرامیک و پارکت باید به این توجه داشت که برای چه محیطی کفپوش می خواهیم و کدام ویژگی ها مهمتر است. مثلا پارکت زیبایی خاص خودش را دارد و در کنار آن نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به سرامیک دارد. همچنین میزان رفت آمد روی  آن سطح و رطوبت محیطی که کفپوش قرار است استفاده شود بسیار مهم است.

توصیه می شود برای محیط هایی که میزان تردد بالا داشته و نیاز به تمیز کاری مداوم و آبریزی دارند،از سرامیک استفاده شود. هزینه اولیه و نگهداری هم یکی از اصلیترین معیارهای انتخاب می باشد که باید توجه گردد. به طور کلی هزینه نگهداری سرامیک در مقایسه با پارکت کمتر است. اما در مقیاس اجرای لوکس ، سرامیک های طرح سنگ با نوع ظاهری و نیز قیمت های بالاتر از پارکت نیز وجود دارد .

تفاوت های پارکت لمینت با سرامیک طرح چوب 

نصب:

اگر فنی باشید ،پارکت لمینت حتی بدون نیاز به نیروی ماهر به راحتی قابل نصب شدن است.

زیبایی:

پارکت لمینت به دلیل نمای چوبی ، گرمی و زیبایی بیشتری از سرامیک دارد.

قیمت:

پارکت لمینت همیشه دارای قیمتی مناسب است، ولی سرامیک دارای تنوع قیمتی مختلفی است. بنابراین این مورد به مقدار بودجه خریدار بستگی دارد.

دوام:

سرامیک طول عمری  40 سال به بالا و لمینت بین 7 تا 20 سال است.

نگهداری:

سرامیک در مقایسه با پارکت شرایط تمیز کردن و نگهداری ساده تری دارد.

تعمیر:

سرامیک در مقایسه با پارکت کمتر آسیب می بیند و در صورت رخ دادن این مورد ،تعمیر آن به راحتی انجام پذیر است.

نتیجه گیری

آنچه که در اینجا مهم است ،نه بررسی این دو کفپوش ، بلکه شناخت بهتر نیازهای خود است. برخی افراد به زیبایی کفپوش و برخی دیگر به دوام اهمیت بیشتری می دهند. مهم این است که بدانید دقیقا چه می خواهید و یا اصلا بودجه تان تا چه میزان است؟

بررسی نیاز های شخصی نخستین گام در انتخاب و خرید کفپوش مناسب است. نکته اینجاست که مثل همه محصولاتی که در دکوراسیون داخلی بکار می روند ،باید به محلی که می خواهیم کفپوش جدید را اجرا کنیم توجه داشته باشیم. پارکت برای محیط هایی مثل آشپزخانه،سرویس بهداشتی و حمام به هیچ وجه مناسب نیست و سرامیک قطعا انتخاب مناسبتری است.

پارکت در برابر آب و بخار آن آسیب پذیر است. و زیر فشار وسایلی مثل یخچال فریزر له خواهد شد. همچنین تمیز کردن پارکت سخت تر است و توصیه نمی شود در بخش هایی که احنمال آلودگی بالاست از آن استفاده کنید. در کنار این مسئله ، طراحان دکوراسیون داخلی ، اجرای یک دکوراسیون را فقط با سرامیک و یا فقط با پارکت توصیه نمی کنند.

از این رو برند لوکس کاشی پالاس با تولید محصولات پرسلانی طرح چوب در ابعاد 120*20 می تواند نیاز و خواسته های شما را برآورده نماید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت متعلق به کاشی پالاس می باشد.طراحی و بهینه سازی با   در mojtabashaker.com