سرامیک پرسلانی لعاب دار است یا بدون لعاب

در واقعیت سرامیک پرسلانی به هر دو صورت لعاب دار و بدون لعاب تولید و به بازار عرضه میشود .

در سرامیک پرسلانی چون بیسکویت کار در دمای بسیار بالایی پخته میشود (به طور کلی پرسلان ها در دمای ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد پخته می شوند). دیگر نیازی به لعاب نمی باشد و  سرامیک تولید شده با تخلخل صفر بصورت سرامیک پرسلان بدون لعاب به بازار عرضه می شود. سرامیک های فول بادی  جزء سرامیک‌های بدون لعاب می باشند.

تفاوت سرامیک لعاب‌دار با سرامیک بدون لعاب 

پروسه تولید سرامیک های لعاب‌دار و بدون لعاب مشابه است. فقط پخت سرامیک لعاب‌دار  در کوره یک مرحله اضافه دارد.

در واقع یک لایه شیشه مایع روی سطح خاک رس کشیده شده و پخته می شود. لعاب در کنار خلق رنگی ماندگار و طرح‌های متنوع،  از سرامیک در برابر لکه و رطوبت هم محافظت می‌کند. کاشی و سرامیک های تک پخت، دو پخت و پرسلانی لعاب دار جزء سرامیک های لعاب دار قرار می گیرند.

روش لعاب دهی کاشی و سرامیک 

لعاب‌ها مهمترین بخش کاشی و سرامیک را در بر می‌گیرند. لعاب پوشش دهی رویه کاشی و سرامیک و به نوعی محافظ طرح و رنگ پیاده شده بر روی کاشی و سرامیک می‌باشد. لعاب‌های مربوط به سرامیک به طور کل از مخلوط شیشه مانندی متشکل از کوارتز، فلدسپات و اکسید سرب تهیه می‌شود. این مواد را پس از آسیاب شدن و نرم کردن به شکل خمیری رقیق درمی‌آورند.

آنگاه این خمیر رقیق را که بیشتر شبیه مایع است روی سرامیک و کاشی مورد نظر می‌ریزند یا در آن غوطه‌ور می‌کنند. کاشی و سرامیک را پس از خشک شدن لعاب در کوره تا دمای معینی حرارت می‌دهند. پس از لعاب دهی اولیه کاشی و سرامیک روی آن طرح مورد نظر را ترسیم می‌کنند و دوباره روی آن را لعاب داده، بار دیگر در کوره حرارت می‌دهند.

این طرح‌ها با لعاب دهی دوباره بادوام تر شده و کیفیت بیشتری به کاشی و سرامیک می‌بخشند. مقدار استفاده از لعاب در کاشی و سرامیک های مختلف متفاوت می باشد :

  • کاشی و سرامیک  کف تک پخت بین 0/6 تا 0/8 کیلوگرم بر متر مربع
  • کاشی و سرامیک دیوار بین 0/7 تا 0/9 کیلوگرم بر متر مربع
  • سرامیک پرسلانی بین 0/4 تا 0/6 کیلوگرم بر متر مربع

مزایای لعاب کاشی و سرامیک 

1. سطح کاملا مسطح

2. بالا رفتن زیبایی

3. مقاومت بیشتر در برابر مواد شیمیایی

4. کاهش جذب آب

5. افزایش استحکام 

انواع  لعاب 

1. لعاب شفاف

این نوع لعاب به علت شفافیت نور را از خود عبور میدهد و عیوب کاشی و سرامیک در زیر آن مشخص می باشد.  این نوع لعاب کاربرد بسیار کمی دارد.

2. لعاب نیمه شفاف

این نوع لعاب سطح پوشش کامل و بهتری نسبت به لعاب های شفاف دارد و ضریب شکست نور بالاتری نیز دارد. از این نوع نیز برای پوشش سطوح سرامیکی استفاده می گردد.

3. لعاب مات

لعاب مات به نسبت لعابهای بالا دارای مقاومت بیشتر و درجه سختی بالاتری می باشد و نیز در مقابل مواد شیمیایی مقاومت بهتری از خود نشان می‌دهند .

4. لعاب پرسلان

لعاب هایی که برای کاشی و سرامیک پرسلان استفاده می شود  مقاومت بیشتری نسبت به سایش و ضربه در مقایسه با سایر لعاب ها دارند. همچنین دارای استحکام بیشتری هستند .

5. لعاب معرق

لعاب معرق کمتر در صنایع کاشی و سرامیک استفاده می شود و به علت مقاومت بالا در برابر خوردگی بیشتر برای پوشش سطوح استفاده می شود.

نکات مهم در لعاب دهی کاشی و سرامیک 

برند کاشی پالاس باکیفیت ترین محصولات پرسلانی لعاب دار (براق،مات،نانو پولیش و آنتی باکتریال)

را در سایزهای 60*60   80*80    120*20    120*40  تولید نموده

و توانایی تولید محصولات پرسلانی لعاب دار را در سایزهای مختلف بر اساس نیاز بازار و سفارش مشتریان گرامی دارد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت متعلق به کاشی پالاس می باشد.طراحی و بهینه سازی با   در mojtabashaker.com