تفاوت سرامیک معمولی و سرامیک پرسلانی

آیا این یک اختلاف ساده در کلمات است و یا تفاوت های اساسی بین این دو محصول وجود دارد؟

وقتی صحبت از تایل سرامیک می شود، واژه های پرسلان و سرامیک بارها و به دفعات به جای یکدیگر استفاده می شوند. فروشندگان تایل معمولا دنیایی از تفاوت را بین این دو محصول نام می برند تا قیمت پرسلان ها را بالاتر ببرند.

در این مقاله مجموعه کاشی پالاس به شفاف سازی این بحث و بیان تفاوت سرامیک معمولی و سرامیک پرسلانی می پردازد.

پایه و اساس سرامیک و سرامیک پرسلانی

سرامیک و پرسلان از مواد مختلفی تشکیل شده اند و در نصب با هم اندکی متفاوت هستند (ملات و چسب زیر سازی). تفاوت سرامیک معمولی و سرامیک پرسلانی این است که سرامیک پرسلانی از تایل سرامیک غیر قابل نفوذتر بوده و بنابراین نفوذ آب کمتری دارد. در بخش صنعت و بازار اینکه کدوم تایل سرامیک و کدام پرسلانی به حساب می آید همه اش مربوط به این است که کدام تایل می تواند مقدار کنترل شده ای جذب آب داشته باشد .

گروه دیگری از استاندارد ها که مستقل از صنعت است تعریف را کمی فراتر برده و بیان می کنند که سرامیک پرسلانی علاوه بر توجه به فاکتور جذب آب، سرامیکی متراکم ،غیر قابل نفوذ، دارای ذرات بسیار ریز و دارای سطح بسیار صاف و هموار است.

سرامیک پرسلان برند پالاس کد 11235

سرامیک پرسلان برند پالاس کد 11200

                                                                                                                                                                                                                                         

 

 

 

 

 

سرامیک و پرسلان : هر دو از خانواده سرامیکها

هر دو محصول سرامیک معمولی و سرامیک پرسلانی از گروه بزرگتری از تایل ها هستند که بصورت کلی سرامیک نامیده می شوند. برای مشخصات تایل های مدرن و امروزی نام گذاری حتی به گونه ای برعکس انجام می شود!

کارخانه ها تایلی تولید می کنند که کیفیت خاصی دارد،بر اساس کیفیت محصول تولیدی به آن سرامیک یا تایل پرسلانی می گویند و این نامگذاری به نوعی کوتاه کردن راه برای مشتریان است که سریعا و به راحتی این دو را از یکدیگر تشخیص دهند.

سرامیک پرسلانی جذب آب پایین دارد

تایل پرسلانی جذب آب برابر با 0.5% و کمتر از آن دارد که توسط استاندارد بین المللی امریکا ASTM به شماره C373 تعیین می شود. ابتدا سرامیک تولید شده اندازه گیری می شود .سپس به مدت 5 ساعت جوشانده شده و 24 ساعت در آب گذاشته می شود .

سپس دوباره وزن آن را اندازه گیری می کنند. اگر وزن آن کمتر از نیم درصد افزایش یابد در نتیجه پرسلانی محسوب می شود. سرامیک پرسلانی معمولا ناخالصی کمتری از سرامیک دارد و  ماده کائولین بیشتری از سرامیک دارد. سرامیک پرسلانی از کوارتز ، رس و فلدسپار تشکیل می شود که در دمای محدوده  1200 تا 1400 درجه سانتیگراد پخته می شود.

سرامیک پرسلانی تاییدشده در صنعت کاشی و سرامیک

برای سالها کارخانه ها تایل های سرامیکی را تولید و توزیع می کردند و توجه ای به تعریفی از تفاوت سرامیک معمولی از سرامیک پرسلانی نداشتند.

در سال 2008 میلادی، این بحث به سازمان های فنی و اتحادیه های همچون سازمان سرامیک امریکای شمالی (TCNA) و سازمان پخش کنندگان تایل سرامیکی (CTDA) کشیده شد که نهایتا منجرشد از یک عامل سوم برای تمایز و استاندارد سازی تعریف سرامیک پرسلانی استفاده شود.  ارگان آنها، موسسه تائید سرامیک پرسلانی (PTCA) نامیده شد.

TCNA=Tile Council North America

CTDA=Ceramic Tile Distribution Association

PTCA=Porcelain Tile Certification Agency

براساس نظر (PTCA) ،غیر قابل نفوذ بودن تایل به راحتی دست یافتنی نیست (یک مولفه مطلوب برای تایل که رفتار خوب آن در مواجهه با آب را نشان می دهد). تایل تولید شده می بایست استانداردهای ASTM C373 برای جذب آب براورده سازد. حداقل 5 نمونه برای انجام آزمایش انتخاب و فرستاده می شود، تا توسط آزمایشگاه معتبر آزمایش روی آنها انجام شود، و نهایتا بر اساس توافقات PTCA گواهینامه مربوط صادر خواهد شد.

لازم است این تاییدیه هر سه سال تمدید شود.در آخرین آمار در کشور امریکا،تعداد 28 کمپانی تولید کننده توانسته اند گواهی نامه تولید سرامیک پرسلانی را اخذ کنند.

سرامیک پرسلانی واقعا تایل پرسلانی است؟

مباحث ارائه گواهینامه سرامیک پرسلانی با جذب آب پایان نمی یابد. امروزه سرامیک هایی دیده می شوند که با عبارت پرسلان بر چسب گذاری شده اند ولی در واقع پرسلان نیستند. برای مثال طی یک آمار توسط سازمان TCNA تعداد 1466 تایل که برچسب سرامیک پرسلانی داشتند تحت آزمایش جذب آب قرار گرفتند و 23% آنها (336 نمونه ) در واقع پرسلانی نبودند.

در برخی موارد به صورت عامیانه تایل های پرسلانی را تایل های می دانند که نرخ جذب آب 3% دارند. در واقع برای این مهم راه حل دقیقی وجود ندارد. و نمی توان تک تک سرامیک های تولیدی را آزمایش کرد و سپس برچسب پرسلانی به آنها داد.

به عنوان پیشنهاد برای خرید سرامیک پرسلانی با رجوع به سایت و بررسی کردن مدارک و مستندات فنی و آزمایشگاهی

و دیدن کاتالوگ محصولات برند کاشی پالاس نسبت به خرید سرامیک پرسلانی اقدام نمایید.

لوگو کاشی پالاس

تعریف استاندارد ANSI از سرامیک و پرسلان

در کنار تعاریف و تاییدیه هایی که سازمان PTCA برای سرامیک پرسلانی (بر اساس جذب آب) ارائه می دهد مفید است، که نگاهی به استاندارد ، موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) به شماره A137.1 در این زمینه داشته باشیم.

طبق بخشی از این استاندارد تایلی که با روش فشار (پرس) ترکیبی از مواد اولیه تولید می شود. نتیجه به صورت یک تایل متراکم، غیر قابل نفوذ ،ریز دانه ،صاف و با لبههای به شکل تیز را سرامیک پرسلانی می نامند.

موارد مصرف سرامیک معمولی و سرامیک پرسلانی

استفاده از سرامیک و سرامیک پرسلانی معمولا برای فضاهای خارجی پیشنهاد نمی شود. نمایندگان صنعت سرامیک ممکن است ادعا کنند سرامیک برای استفاده خارجی مناسب است و برخی دیگر ممکن است ادعا کننند کفپوش های دیگر همانند بتون و یا سنگ های طبیعی همچون سنگ لوح یا مرمر مناسب تر هستند.

آنچه مورد توافق همگان است :

با توجه به تفاوت سرامیک معمولی و سرامیک پرسلانی ،سرامیک بدلیل جذب آب بالایی دارد دوام لازم برای نصب بیرونی را ندارد. اگر نصب آن در مناطقی باشد که شرایط یخبندان دارد، پس از چندین چرخه ذوب و یخ بندان احتمالا در سرامیک ترک هایی به وجود می اید.

سرامیک های پرسلانی فضای خارجی، سرامیک های هستند که برای استفاده بیرونی تولید می شود. دراین خصوص دوام سرامیک بالا بوده و به راحتی در نمای ساختمان می توان از انها استفاده کرد. اما برای کف باید به ضریب لغزش ، صاف و صیقلی بودن سطح سرامیک و … دقت نمود.

سرامیک پرسلان برند پالاس کد 11270

سرامیک پرسلان برند پالاس کد 11260

   نمونه های زیبایی از سرامیک پرسلانی پالاس با طرح چوب                         

تراکم و دوام بلند مدت سرامیک و پرسلان

رس های پرسلان متراکم تر و با تخلخل کمتری نسبت به رس های سرامیک هستند.

این ویژگی باعث می شود پرسلان ها در مقایسه با سرامیک سخت تر ، نفوذ ناپذیر تر ( در برابر رطوبت و آب ) باشند.

همچنین ترکیبات بدنه پرسلان ها آنها را با دوام تر کرده و برای استفاده در فضاهای با ترافیک بالا مناسب می باشد.

بدنه و رویه پرسلان ها یکی بوده و وقتی لب پر می شوند ، زیاد به چشم نمی آیند. اما اگر سرامیک لب پر شود به دلیل تفاوت رنگ بدنه با رویه به راحتی قابل رویت است. پرسلان ها در مقایسه با سرامیک ها در دماهای بالاتری و در زمان طولانی تری پخته می شوند. همچنین سرامیک پرسلانی مقدار فلدسپار بیشتری در بدنه خود دارد که آن را با دوام تر می کند.

برش تایل سرامیک معمولی و سرامیک پرسلانی

با توجه به تفاوت سرامیک معمولی و سرامیک پرسلانی ، سرامیک چگالی کمتری نسبت به سرامیک پرسلانی دارد. از این رو برش آن بصورت دستی ،با اره برش سرامیک و…توسط نیروی غیر متخصص ساده تر است. تایل پرسلانی ترد تر است و برش آن نیاز به تخصص و مهارت بیشتری دارد.

هزینه و قیمت سرامیک معمولی و سرامیک پرسلانی 

باتوجه به انچه بیان شد.تایل سرامیکی از سرامیک پرسلانی ارزانتر است. در شرایط مشابه سرامیک پرسلانی حدود 30 تا 40 در صد گرانتر از سرامیک است.

تعمیر و نگهداری سرامیک معمولی و سرامیک پرسلانی 

سرامیک پرسلان به دلیل حساسیتی که در نصب آن باید رعایت شود تعمیر دشوارتری نسبت به سرامیک معمولی دارد و هزینه بیشتری برای نصب آن باید پرداخت شود .

البته با در نظر گرفتن این نکته که هزینه نگهداری سرامیک پرسلان از سرامیک معمولی کمتر است. می توان با خرید سرامیک پرسلان تصمیم منطقی تری گرفت .

خلاصه: تفاوت سرامیک معمولی و سرامیک پرسلانی

_ تایل سرامیکی و پرسلانی در بسیاری از فاکتورها یکدیگر را پوشش میدهند به جز فاکتور جذب آب

_ جذب آب سرامیک پرسلانی جذب آب کمتر از 0/5 % است .

_ سرامیک پرسلانی نسبت به سرامیک  معمولی سخت تر است و دوام بیشتر دارد.

_ سرامیک پرسلانی برای فضاهای دارای رطوبت بالا همانند سرویس بهداشتی،حمام و استخرها گزینه بسیار مطلوبی هستند.

سرامیک پرسلان برند پالاس کد 11250

سرامیک پرسلان نانو پولیش برند پالاس کد 11250 ، سایز 120*40

سرامیک پرسلان برند پالاس کد 11205

سرامیک پرسلان نانو پولیش برند پالاس کد 11205 ،سایز 120*40

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت متعلق به کاشی پالاس می باشد.طراحی و بهینه سازی با   در mojtabashaker.com