چسب کاشی و مزایای استفاده از آن در ساختمان | کاشی پالاس

چسب کاشی و مزایای استفاده از آن در ساختمان

چسب های ساختمانی امروزه به یکی از مهمترین متریال های ساخت و ساز تبدیل شده اند. فرمولاسیون این نوع چسب ها هر روز در حال پیشرفت است به گونه ای که امروزه تقریبا تمامی فضاهای ساخت و ساز را می توان با استفاده از آنها بر پا نمود. شرکت های سازنده چسب های کاشی و سرامیک با هدف بهتر کردن مراحل نصب کاشی و سرامیک اقدام به تهیه ملات مناسب تری نسبت به سیمان، با چسبندگی بیشتر نمودند ،که نتیجه آن انواع چسب کاشی و سرامیک است. که برای چسباندن انواع کاشی و سرامیک ،سنگ ،اسلب،پرسلان . … قابل استفاده است.

در این مقاله شما را با مهمترین چسب های ساختمانی آشنا می کنیم .با کاشی پالاس همراه باشید.

پرکاربرد ترین چسب های ساختمانی که باید بشناسید

چسب های کاشی و سرامیک پرکاربردترین چسب های ساختمانی هستند. این چسب ها یک نوع سیمان غیر آلی پلیمری هستند که با ذرات دانه ای و مواد شیمیایی اصلاح شده اند. چسب های کاشی و سرامیک قادر به اتصال سطوح دو ماده و مصالح به یکدیگر می باشند.

با استفاده ازچسب های کاشی و سرامیک می‌توان به آسانی محصولات  پرسلانی ، گرانیتی و سنگ را در سطوح نمای ساختمان‌ها نصب نمود. این کار توسط ملات سیمان امکان‌ پذیر نبوده و پس از گذشت زمان ، امکان جدا شدن، کنده‌ شدن و افتادن از روی نمای ساختمان وجود داشت. که با هزینه اندک می‌توان از این امر جلوگیری کرد. بایستی پذیرفت که استفاده از تکنولوژی‌های جدید در صنعت ساختمان امری اجتناب ناپذیر است.

برای برون رفت از مشکلات عدیده‌ای که در زمان ساخت‌ و ساز و پس از آن در زمان استفاده از ساختمان، وجود دارد بایستی از این دستاوردها استفاده نمود.

نصب با چسب از جدیدترین روشهای نصب کاشی ، سرامیک و سنگ می باشد. که بیشتر برای نصب کاشی بر روی دیوارهای قدیمی و تراز شده بوسیله سیمان کاری ، گچ، کاشی قدیمی ، سنگ قدیمی استفاده می شود. پیش از آنکه از چسب کاشی استفاده شود از ترکیب ماسه و سیمان برای اتصال کاشی به دیوار و یا کف استفاده می شد.

استفاده از چسب کاشی کمتر از ۲۵ سال سابقه دارد. که اوایل به صورت پودر چسب از خارح کشور (چین و اسپانیا) وارد می شد و برای پروژه های خاصی برای نصب کاشی مورد استفاده قرار می گرفت و توجه سرمایه گذاران مصالح ساختمانی را به خود جلب کرد سپس تولید کنندگان داخلی به فکر تولید این نوع محصولات افتادند و چسب خمیری مخصوص دیوار و چسب پودری برای کف را تولید کردند.

که در حال حاضر تعداد آنها به حدود ۲۰۰ کارخانه در کشور میرسد.

انواع چسب کاشی و سرامیک

1.چسب پودری

2.چسب خمیری

3.چسب کاشی انعطاف پذیر

این نوع چسب در زمان نصب کاشی در مکان‌هایی که جابجایی اندک یا ارتعاش دارند مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا بیشتر چسب‌ها در این موقعیت‌ها ترک می‌خورند.

4.چسب کاشی ضد آب

این چسب درمکانهای مورد استفاده قرار می گیرند  که در معرض رطوبت هستند مانند اشپزخانه ،حمام وسرویس بهداشتی

5.چسب کاشی مقاوم در برابر گرما

این چسب در مکان های که کاشی‌ در معرض حرارت است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علت اینکه دمای بالا می‌تواند به چسب معمولی آسیب برساند باید از چسب مقاوم در برابر گرما استفاده شود.

6.چسب کاشی اپوکسی

این نوع چسب کاربرد های زیادی در نصب کاشی و سرامیک دارد. در مواقعی که کاشی یا سرامیک نصب شده در معرض رطوبت، مواد شیمیایی و در مکان های پر تردد نصب شود ، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

چسب کاشی پودری

چسب پودری مخلوطی از مواد سیمانی به همراه افزودنی های پلیمری و تقویت کننده چسبندگی و پرکننده های معدنی است و تنها با افزودن آب آماده مصرف می گردد.

برای نصب انواع مصالح جاذب و غیر جاذب روی کف و دیوار در داخل و خارج ساختمان نظیر کاشی و سرامیک و… استفاده می شود. این محصول بر پایه مواد معدنی و شیمیایی تولید می گردد. با استفاده از آن می توان کاشی ،سرامیک و سنگ را بر روی سطوح صاف، آجری ، کاشی ، موزائیک ، سیمانی و سنگی نصب نمود.

چسب پودری برای نصب کاشی و سرامیک کف مورد استفاده قرار می گیرد و آن را معمولآ با سیمان و پودر سنگ ترکیب می کنند. به دلیل نوع ترکیبات و فرآوری صورت گرفته در زمان تولید، پیشنهاد می شود از به کار بردن چسب پودری بر روی سطوح گچی خودداری شود. جهت استحکام بهتر و افزایش خواص شیمیایی و مکانیکی چسب از موادی به نام پرایمر یا همان چسب بتن استفاده می گردد.

روش استفاده از چسب کاشی پودری

باید ابتدا سطح زیر کار از هرگونه چربی و گرد و غبار ،ذرات سست یا رنگ قدیمی عاری گردد. چسب پودری با آب به خوبی ترکیب می شود و نتیجه ای عالی برایتان ایجاد می کند. به ازای هر 3 واحد پودر چسب لازم است 1 واحد آب به آن اضافه شود تا بتوان خمیر چسب کاشی را به خوبی تهیه نمود.

پس از افزودن آب به خوبی باید آن را هم زد و آنگاه 15 دقیقه صبر کرد، تا به خوبی فعل و انفعالات شیمیایی اتفاق بیفتد و خواص شیمیایی چسب ظاهر شود و سرانجام خمیر چسب کاشی آماده شده را به وسیله کاردک شیار دار روی سطح مورد اجرا کشیده و کاشی را روی آن نصب نمایید.

کاشی های نصب شده بر روی دیوار بعد از 48 ساعت به استحکام نهایی خود می رسند و بعد از این مدت می توان بند کشی را شروع نمود و به فاصله 2 روز پس از بندکشی سطوح مورد نظر قابل استفاده است.

چسب کاشی خمیری

چسب خمیری دارای چسبندگی بیشتری نسبت به چسب پودری است و به واسطه داشتن ترکیب شیمیایی متفاوت نسبت به چسب پودری و دارا بودن پایه شیمیایی، از این محصول می توان علاوه بر استفاده روی سطوح سنگی ، سرامیکی ،کاشی ، موزائیک ، سیمانی و غیره بر روی سطوح گچی نیز استفاده کرد.

همچنین برای نصب کاشی و سرامیک روی دیوارهای بتنی و سیمانی، انواع قطعات پیش ساخته ،سطوح قدیمی کاشی کاری شده (کاشی روی کاشی و سرامیک روی سرامیک) یا هر سطح آماده ای، مورد استفاده قرار می گیرد.

و به دلیل جذب آب بالای کاشی های دیوار و جهت جلوگیری از تغییر رنگ در سطح لعاب کاشی، توصیه می گردد جهت نصب این محصولات از چسب خمیری استفاده گردد.

در صورت نیاز به نصب در محل استخر ،حمام،سرویس بهداشتی و مکان های مرطوب می توان ضمن به کار بردن پرایمر یا چسب بتن به عنوان پوشش زیر کار از چسب خمیری جهت استحکام و همچنین عایق نمودن محل از رطوبت اسنفاده نمود.

این چسب در مقابل نفوذ رطوبت و نم، عوامل جوی، حرارت و یخ بندان کاملا مقاوم است.

روش استفاده از چسب کاشی خمیری

ابتدا باید سطح زیر کار را تمیز و خشک نموده و از هرگونه آلودگی و چربی پاک کرد و در مواردی که ناهمواری سطح زیرکار بیش از اندازه باشد با استفاده از ملات و چسب بتن سطح را صاف و زیر سازی نموده سپس چسب کاشی را با کاردک شانه دار روی سطح مورد نظر کشید (مصرف بیش از اندازه چسب دلیل بر محکم کاری نخواهد بود) و کاشی را در محل مورد نظر قرار داده و آن را درجای خود محکم کنید.

پس از 24 ساعت آماده بندکشی و 72 ساعت بعد از آن آماده بهره برداری خواهد بود.

مزایای استفاده از چسب کاشی و سرامیک

1. سرعت بالا درنصب و چسباندن کاشی و سرامیک
2. دوام بالای کاشی های چسبانده شده حتی در مقابل زلزله
3. ایجاد قابلیت ضد ارتعاشی نمای ساختمان نسبت به سایر ملات ها
4.وزن بسیار کم که سبب سبک سازی در بنا می شود
5. قابل استفاده بر روی هر سطحی
6. قابلیت عایق سازی سطوح نسبت به رطوبت،مناسب مناطق پر باران

روش نصب کاشی و سرامیک با چسب

قبل از استفاده از چسب کاشی باید دقت داشته باشید که سطح زیر کار کاملا تراز ،صاف،تمیز ،محکم و عاری از هر گونه رنگ ،آهک ،چربی و یا گرد و غبار باشد. تا در هنگام نصب کاشی کاملا با چسب اتصال داشته باشد. در هنگام چسب کاری ، محل مورد نظر را در مساحت کم (در حد چند کاشی) آغشته به  چسب می کنیم، و بعد کاشی ها را چسبانده و تراز می کنیم. 

کاشی های انتهای ردیف ها را در صورت نیاز برش داده و قبلاً  آماده میکنیم. تا  چسب مالیده شده قبل از اتمام کار خشک نشود. درغیر اینصورت کاشی ها بعد از مدتی در اثر ضربه یا شستشو کنده می شوند. بنابراین مهمترین عامل در این کار سرعت عمل و آماده بودن کاشی ها در موقع نصب می باشد میزان مصرف چسب برای زیر کارهای صاف و تراز حدود ۳,۵ کیلو گرم در هر متر مریع، و  در زیر کارهای ناصاف  حدود ۵ کیلوگرم در هر متر مربع می باشد.

اطمینان در مورد استحکام روش نصب کاشی و سرامیک با چسب به چه عواملی بستگی دارد؟

1. با کیفیت و مرغوب بودن چسب 
2. تجربه کاری استاد کار نصاب
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

تمامی حقوق این سایت متعلق به کاشی پالاس می باشد.طراحی و بهینه سازی با   در mojtabashaker.com