کاشی شیشه ای چیست؟

شیشه تا به امروز کاربردهای مختلفی در دکوراسیون خانه بخصوص آشپزخانه داشته است. از کانتر آشپزخانه شیشه ای گرفته تا کاشی شیشه ای،این روزها شیشه به عنصر مهمی در خانه تبدیل شده است. روی آوردن به استفاده از این محصول علاوه بر تفاوتی که در ظاهر خانه ایجاد می کند کمک به طبیعت است. چرا که شیشه می تواند یک ماده سازگار با محیط زیست باشد.

و همین امر موجب می شود علاقه مندان به محیط زیست در دکوراسیون خانه خود از چنین موادی استفاده کنند. کاشی شیشه ای نیز یکی از آن دسته محصولاتی است که با وجود گرانتر بودن نسبت به کاشی های معمولی اما در بسیاری از خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله به کاربردهای کاشی شیشه ای در دکوراسیون خانه و همچنین مزایا و معایب آن می پردازیم.

نحوه ساخت کاشی شیشه ای

کاشی و سرامیک های شیشه ای دارای حساسیت بالای در تولید هستند. تولید وساخت این نوع کاشی ها با دخالت مستقیم نیروی انسانی انجام می گیرد.

در ابتدا شیشه ها در سایز مورد نظر برش خورده و پس از حرارت دیدن تبدیل به قطعات کریستالی شده، و بعد از اعمال رنگهای سرامیکی در دمای بالا پخت شده، و در نهایت بسته بندی می شوند.

تنوع رنگ کاشی های شیشه ای

تنوع رنگ از جمله فاکتورهای مهم در زیبایی این نوع محصول می باشد. که بسته به سلیقه و پسند مشتری قابلیت تولید دارد.

شیشه یکی از متریال هایی است که رنگ پذیری و انعکاس رنگ آن بسیار متنوع است. در نتیجه هر نوع طرح و رنگی در کاشی و سرامیک شیشه ای قابلیت پیاده سازی دارد. شما می توانید با یک جستجوی ساده کاشی شیشه ای مناسب با فضای مورد نیاز خود را بیابید و از آن در ایجاد تغییر و تحول در دکوراسیون داخلی خود بهره ببرید.

کاربرد کاشی شیشه ای در دکوراسیون خانه

کاشی های شیشه ای اغلب مواقع در حمام و آشپزخانه استفاده می شوند. علاوه بر اینها هر چند ممکن است غیر عادی بنظر برسد اما از کاشی شیشه ای بعنوان کفپوش نیز استفاده می شود.

کاشی شیشه ای برای دیوار پشت ظرفشویی در آشپزخانه

اگرچه اغلب اوقات از سرامیک برای دیوار پشت ظرفشویی در آشپزخانه استفاده می شود اما کاشی شیشه ای موزاییکی می تواند یک جایگزین خوب و ایده ال باشد. اغلب برای دیوار پشت ظرفشویی از کاشی های شیشه ای موزایکی و ریز استفاده می شود.چرا که این نوع کاشی ها در دکوراسیون آشپزخانه نقش زیباتری ایفا خواهند کرد.

کاشی شیشه ای راحت تمیز می شود و همین امر موجب شده یک انتخاب ایده ال برای دیوار پشت ظرفشویی باشد. کاشی شیشه ای اغلب از شیشه های بازیافتی تهیه می شود به همین دلیل یک گزینه سازگار با محیط زیست خواهد بود. همچنین کاشی شیشه ای به دلیل خاصیت انعکاسی که دارد می تواند نور بیشتری در فضای آشپزخانه ایجاد کند. کاشی شیشه ای در سایزها و رنگ های متنوع مناسب با هر سلیقه ای تولید می شود.

نکاتی در مورد انتخاب کاشی شیشه ای برای دیوار پشت ظرفشویی

اگر تصمیم دازید از کاشی شیشه ای برای دیوار پشت ظرفشویی در آشپزخانه استفاده کنید. رنگی را در نظر بگیرید که با سایر وسایل دکوراسیون آشپزخانه شما سازگار باشد.

به همین دلیل اغلب پیشنهاد می شود ابتدا سایر وسایل خریداری شود ، سپس کاشی دیوار آشپزخانه را انتخاب کنید. مگر اینکه تصمیم گرفته اید که همه چیز را بر اساس کاشی دیوار انتخاب کنید. اگر آشپزخانه کوچکی دارید از کاشی شیشه ای رنگ روشن یا حتی بدون رنگ استفاده کنید. این نوع کاشی های شیشه ای نور بیشتری در فضا ایجاد کرده و موجب می شوند فضای آشپزخانه شما بزرگتر دیده شود.

کاشی شیشه ای بیرنگ همیشه می تواند انتخاب مناسبی برای مواقعی باشد،که نمی خواهید از رنگ خاصی در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید.

کاشی شیشه ای برای کفپوش

شایدکفپوش از جنس کاشی شیشه ای خیلی ایده ال به نظر نرسد. اما جالب است بدانید این نوع کفپوش در سایز های مختلف بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. کفپوش کاشی شیشه ای  اغلب در سایز 3 در 3 استاندارد است.

این کفپوش اشکال مختلفی نیز دارد که مربع و مستطیل معمول ترین آنها هستند. اغلب مواقع از کفپوش کاشی شیشه ای در کنار سایر انواع کاشی ها استفاده می شود. تا کف پوش شیشه ای بیشتر حالت تزیینی و دکوری به خود بگیرد. کفپوش های کاشی شیشه ای می تواند فضای لوکسی در خانه و شرکت شما ایجاد کند.

مزایای استفاده از کاشی شیشه ای برای کفپوش

1.طراحی جذاب و تماشایی

بدون شک بزرگترین مزیت استفاده از کاشی شیشه ای به عنوان کفپوش ،زیبایی است که به فضا می بخشند شما می توانید فقط از یک رنگ استفاده کنید تا چند رنگ مختلف را کنار هم بچینید و با طراحی خلاقانه این زیبایی را دو چندان کنید.

2. تمیزکاری آسان

کاشی های شیشه ای در برابر لکه مقاوم هستند. بنابراین تمیز کردن و از بین بردن لکه ها از روی این نوع کفپوش بسیار ساده خواهد بود. فقط کافیست از یک دستمال تمیز و آب گرم استفاده کنید. سرکه نیز به براق شدن و ضد عفونی کردن این نوع کفپوش کمک می کند.

3. محصول سازگار با محیط زیست

به محصولاتی که بازیافتی بوده و سازگار با محیط زیست هستند محصولات سبز گفته می شنود. کاشی شیشه ای نیز یک محصول سبز است که انرژی کمتری نسبت به سرامیک برای تولید آن صرف شده است.

همچنین امکان استفاده از کاشی شیشه ای بازیافتی ،استفاده از این محصول را برای طرفداران محیط زیست به یک باید تبدیل می کند.

4. ظاهر براق و نورانی

این خاصیت شیشه است که به جای اینکه نور را در خود نگه دارد آن را در فضا پخش می کند. حتی کاشی های شیشه ای رنگی نیز این ویژگی ها را در خود دارند و می توانند به روشنایی فضا کمک کنند.

5. مقاوم بودن

اغلب اوقات شیشه را یک ماده شکننده و حساس می دانیم، اما شیشه ای که برای کاشی شیشه ای در نظر گرفته می شود باید استانداردهای ASTM داشته باشد. این استانداردها نشان می دهد ماده بکار رفته برای کفپوش بسیار مقاوم است مگر اینکه جسم بسیار سنگین یا تیزی به روی آن برخورد کند.

در هر حال نمی توان از آسیبی که یک وسیله همانند چکش می تواند به یک کفپوش شیشه ای بزند گذشت. به همین دلیل است که اغلب از این کفپوش در جاهای همانند حمام یا آشپزخانه استفاده می شود که خیلی وسایل سنگین یا آسیب زننده در آنها وجود ندارد. از کاشی شیشه ای در کنار سایر کاشی ها بعنوان عنصر تزیینی استفاده می شود.

معایب استفاده از کاشی ششه ای به عنوان کفپوش
 1. هزینه بالا

شاید این یک عیب محسوب نشود . چرا که هر محصولی یک قیمتی دارد. هزینه بالای کاشی شیشه ای را بیشتر می توان یک مانع برای استفاده از این نوع کاشی دانست.

هزینه کاشی شیشه ای چندین برابر کاشی های معمولی خواهد بود به همین دلیل اغلب از این کاشی بیشتر برای تزیین در کنار سایر کاشی ها استفاده می شود.

 2. نصب دشوار

بر خلاف نصب سرامیک یا کاشی که مراحل آسانی دارند . نصب کاشی های شیشه ای دشوار است.اگر دقت نداشته باشید ممکن است چسب کاشی از بدنه کاشی مشخص شود و این چیزی نیست که شما بخواهید. بنابراین اغلب پیشنهاد می شود برای نصب کاشی شیشه ای از یک تیم با تجربه کمک بگیرید.

3.خش افتادن

موزاییک های شیشه ای مقاوم و مستحکم هستند اما نمی توان از خش افتادن روی آن جلوگیری کرد. شاید این نوع کاشی به همین سادگی نشکند یا از جا در نیاید. اما اگر جسم تیزی با آن کوچک ترین برخوردی داشته باشد منجر به خط و خش افتادن روی بدنه کاشی می شود. به همین دلیل کاشی های شیشه ای که برای کفپوش آشپزخانه یا حمام استفاده می شود پس از چند سال باید تعویض شود.

4. تعمیر دشوار و گران

اگر چیزی از دستان بیفتد و منجر به شکستن یا آسیب دیدن کفپوش شیشه ای شود، باید هزینه زیادی بایت تعویض و تعمیر آن پرداخت کنید. بنابراین نیاز است که از این کفپوش به خوبی محافظت شود و یا اگر فرد محتاطی نیستید این کفپوش را برای آشپزخانه خود انتخاب نکنید.

5.لیزبودن

شیشه لیز و سر است بخصوص اگر خیس باشد. به همین دلیل است که اغلب کاشی شیشه ای را از نوع طرحدار استفاده می کنند تا بافت موجود روی شیشه کمی از سر بودن آن بکاهد. با این حالا اگر از چنین کاشی برای کفپوش استفاده می شود لازم است که حتما هرگونه خیسی سریع از روی آن خشک شده، و هنگام راه رفتن روی آن نیز با احتیاط بیشتری راه بروید تا سر نخورید.

در پایان

کاشی شیشه ای یک گزینه خوب و مدرن برای کاشیکاری حمام و آشپزخانه است. اما اغلب بخاطر گران تر بودن آن نسبت به سایر کاشی ها ، به طور کامل از این نوع کاشی در دکوراسیون حمام و آشپزخانه استفاده نمی شود و سعی می کنند بیشتر این کاشی را برای دکور یا تزیین در کنار سایر کاشی ها استفاده کنند. هرچند اگر برای شما مقرون به صرفه باشد به راحتی می توانید با استفاده از این نوع کاشی حمام و آشپزخانه خود را دکور کنید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت متعلق به کاشی پالاس می باشد.طراحی و بهینه سازی با   در mojtabashaker.com