سرامیک نانو پولیش چیست؟

در این مطلب قصد داریم تا شما را با دو اصطلاح رایج در بازار سرامیک که در سالهای اخیر متداول شده و توسط فروشندگان این محصولات به عنوان مزیت های سرامیک کف عنوان می شود آشنا کنیم :

  1. سرامیک سوپر پولیش    Super Polished Ceramic
  2. سرامیک نانو گلیز     Nano Glazed Ceramic

سرامیک های دارای این دو ویژگی که با نام هایی مانند “سرامیک نانو” ، “سرامیک پولیشی” ، “پرسلان پولیشی” در بازار شناخته شده و در چند سال اخیر با استقبال بالایی مواجه شده اند و معمولا برای استفاده در کف فضاهای داخلی در ابعاد 60*60 و بزرگتر در کارخانه های مطرح و مدرن داخلی و خارجی تولید می شوند.

کلمه پولیش به معنی صیقلی ، پرداخت و جلا است. با استفاده از روش پولیش کردن کاشی و سرامیک بر روی انواع پرسلان های خام یا لعاب دار سطح سرامیک پرداخت می شود. همین پرداخت کم به کار شفافیت می بخشد و در مراحل پرداخت بعدی صیقلی تر از قبل می شود.

اصطلاح پولیش و نانو پولیش برای کاشی و سرامیک در بردارنده ی ویژگی های سطحی آن از جمله سطح صاف و صیقلی است، که موجب درخشندگی و براقیت سطحی آن می شود. پولیش کردن را در صنعت کاشی و سرامیک می توان چیزی همانند ساب زدن در سنگ های ساختمانی دانست. که پس از آن رزین می خورند و مجددا ساب می خورند تا سطح سنگ یک دست و صاف شود.

سرامیک سوپر پولیش

سرامیک ها با بدنه پرسلان پس از پخت از بافتی فشرده و متراکم و سطحی زبر برخوردار می شوند. خاصیت زبری برای سرامیک هایی که با هدف استفاده در فضای خارجی تولید می شوند نوعی امتیاز محسوب می شود.

اما برای نصب در فضاهای داخلی بخصوص برای فضاهای داخلی با کاربرد مسکونی اکثر مصرف کنندگان به دنبال نوعی از پوشش سرامیکی هستند. که دارای جلا و درخشش بالا باشد و به نوعی جایگزین مناسبی برای پوشش سنگ طبیعی باشد.

برای پاسخگویی به این تقاضا تولیدکنندگان باید سرامیک های کف با پوشش شفاف و براق را در سبد محصولات خود داشته باشند. اما همانطور که ذکر شده سرامیک های پرسلانی دارای بافت زبر و غیر شفاف هستند.برای رفع این زبری و رسیدن به سطحی صاف و شفاف دو راه وجود دارد:

1.استفاده از پوشش لعاب

با استفاده از پوشش لعاب براق بر سطح سرامیک ، سرامیک به عنوان سرامیک لعاب دار شناخته می شود. سرامیک لعاب دار از انواع قدیمی محصولات سرامیکی هستند و معمولا با قیمت های پایین تری دربازار بفروش میرسند.

2.پرداخت و پولیش سطح سرامیک

با استفاده از این روش سطح سرامیک پرسلانی (خام یا لعاب دار) پرداخت می شود و سرامیک به شفافیت سطوحی مانند سطوح شیشه ای میرسد. این پرداخت و پولیش توسط یک خط از ماشین آلات با برس های متنوع و در طی یک فرایند جداگانه پس از تولید سرامیک انجام می شود.

اصطلاح سرامیک سوپر پولیش معرف ویژگی سطح پرداخت شده و بسیار صیقلی سرامیک می باشد. که خود باعث درخشندگی و جلای بسیار زیاد این دسته از محصولات می گردد. اما انجام این عملیات بر روی سرامیک باعث می شود تا منافذی بسیار ریز در سطح سرامیک بوجود بیاید و برای رفع این مشکل به پوشش نانو نیاز است.

سرامیک نانو گلیز

پولیش زدن بر روی سرامیک موجب می شود روزنه های ریزی بر روی سرامیک ایجاد شوند. که برای برطرف کردن این روزنه ها باید سطح سرامیک را نانو نمود. در سطوح ریزی که بر اثر پولیش خوردن ایجاد شده است. ذرات ریز گرد و غبار نفوذ می کند و زیبای و درخشندگی کار را از بین ببرد که به جهت حل این مشکل از پوشش های نانو استفاده می شود.

این پوشش ها که به نوعی مکمل لعاب و پرداخت سطح هستند. با نفوذ در منافذ سطح باعث می شوند تا سطح پرداخت شده در مقابل نفوذ گرد و غبار و مایعات ایمن شده و خاصیت آبگریزی به سطح اضافه می گردد. فرایند اضافه کردن این پوشش نانو به سطح محصولات فرایندی زمان بر و سخت است .

که در آن این ترکیب حداقل ده مرتبه بر روی سرامیک اضافه شده و در میان هر نوبت سرامیک ها مجددا در داخل کوره قرار می گیرند. دوام این نوع پوشش مادام العمر نیست و سرامیک های نصب شده پس از مدتی استفاده بتدریج این خاصیت را از دست می دهند. از ویژگی های این نوع از محصولات می توان به نفوذناپذیری بیشتر در مقابل جرم و رطوبت و همچنین دارا بودن شفافیتی نزدیک به سطوح شیشه ای نام برد. همچنین انجام این فرایندهای زمانبر باعث افزایش هزینه های تولید و در نتیجه قیمت این نوع محصولات می شود.

کاشی پالاس مجموعه کاملی از سرامیک های پرسلانی سوپرپولیش نانو گلیز را در ابعاد متنوع در سبد کالایی خود ارائه می دهد.

برای آشنایی با این محصولات کافیست به فروشگاه وبسایت کاشی پالاس سر بزنید.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت متعلق به کاشی پالاس می باشد.طراحی و بهینه سازی با   در mojtabashaker.com