سرامیک پرسلان چیست ؟

سرامیک پرسلان نوع جدیدی از کاشی های سرامیکی است که امروزه بسیاری از صاحبان کسب و کار و صاحب خانه ها با آن آشنا هستند. سرامیک پرسلان به دلیل داشتن ویژگی های دوام و زیبایی شناخته شده است و به طور کلی به عنوان یک محصول پیشرفته و بهبود یافته از کاشی و سرامیک استاندارد عرضه می شوددر این قسمت مجموعه  کاشی پالاس (تولید کننده سرامیک پرسلانی) مطالبی را در مورد مزایا و معایب سرامیک پرسلان ارائه میدهد تا شما خودتان تصمیم بگیریدکه آیا این محصول ارزش استفاده دارد یا خیر؟

لوگو کاشی پالاس

پرسلان عضوی از خانواده بزرگ سرامیک است و در تقسیم بندی مدرن ،تولید کنندگان این دسته از محصولات اصطلاح پرسلان را به محصولاتی با کیفیت و ساخت ویژه ازکاشی ها نسبت میدهند. این محصول جدیدترین تکنولوژی صنعت سرامیک است که به دلیل زیبایی و امتیازات ویژه در کف و نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. سرامیک پرسلان در بسیاری از سازه های مسکونی و تجاری استفاده می شود. که علاوه بر زیبایی از استحکام بالایی برخوردار است و در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند و به همین دلیل بهترین انتخاب برای بیمارستان ها و آزمایشگاه ها می باشد.

امروزه انواع مختلفی از پرسلان در سراسر دنیا تولید می شود. سرامیک پرسلان در شکل و طرح های بیشتری نسبت به سرامیک های معمولی ارائه شده است. به همین دلیل است که مردم تصمیم می گیرند  این محصول را کار کنند. سرامیک های پرسلانی در طی این سالها توانسته اند با پوشش بسیاری از معایب سرامیک های معمولی خود را بهعنوان یکی از پر کاربرد ترین محصولات ساختمانی معرفی نمایند.

مواد خام و اولیه سرامیک پرسلان 

سرامیک پرسلان چیست؟

پرسلان محصولی است یکنواخت که از خاک رس ،فلدسپات یا گرانیت و سیلیس در فشار و حرارت بالا تولید می شود.

خاک رس :

خاک رس در برابر دما مقاوم است. و در معرض دماهای بالا شکل اولیه خود را حفظ می کند. در واقع پرسلان ترکیبی از خاک رسی است که در اثر حرارت شکل اولیه خود را حفظ کرده و به مرور زمان تخلخل خود را از دست می دهد. سنگ های رسوبی که برای ساخت پرسلان استفاده می شوند رس و گل رس چینی هستند،که عمدتا از کائولینت وسیلیکات آلومینیوم تشکیل شده اند.

فلدسپات:

فلدسپات یکی از مهمترین مواد در تهیه پرسلان است.این ماده معدنی عمدتا شامل سیلیکات آلومینیوم ،آهک و نوعی کوارتز سخت می باشد. که به عنوان چسب و نگهدارنده در ساختار پرسلان بکار میرود. این ماده نگهدارنده در حفظ شکل نهایی پرسلان نقش مهمی دارد ،زمانی که پرسلان مایع از 1000 تا 1300 درجه سانتی گراد حرارت داده می شود ، به کمک این ماده شکل اولیه آن حفظ می شود.

سیلیکا:

سیلیکا ترکیبی از اکسیژن و سیلیکون است. که به عنوان دو عنصر فراوان در پوسته زمین شناخته می شوند. این ماده شباهت بسیاری به شیشه دارد. سیلیکا شایع ترین پرکننده ای است که برای تسهیل شکل گیری و شکل پذیری بدنه پرسلان بکار می رود. پرسلان همچنین ممکن است حاوی آلومینا (ترکیبی از آلومینیوم و اکسیژن )و یا موادی با خواص قلیایی کم مانند استاتیت باشد.

لعاب:

در ساخت پرسلان پس از ساخت محصول اولیه روی آن با استفاده از یک لایه لعاب پوشانده می شود تا بهترین شکل را به خود بگیرد. در ساخت و تهیه لعاب از مواد معدنی بسیاری استفاده می شود که هر یک خواص خاص خود را دارند. که با کم یا زیاد کردن این مواد می توان خواص مختلف مانند براق یا مات بودن را به پرسلان داد.

ابعاد و ضخامت سرامیک پرسلان 

سرامیک پرسلان چیست؟

سرامیک های پرسلانی امروزه در ابعاد مختلف و بسیار بزرگ (360*120 سانتی متر) و ضخامت های مختلف (3.5 تا 15 میلی متر) تولید میشوند.و تقریبا در تمام فضاهای داخلی و خارجی به عنوان پوششی برای کف و جداره استفاده می گردد.

انواع سرامیک پرسلان 

سرامیک پرسلان چیست؟

سرامیک پرسلانی لعاب دار (Galzed porsalin tiles)

از نظر ظاهری بسیار به سرامیک های لعاب دار معمولی شبیه است. یک لایه از لعاب روی بدنه بیسکویتی سرامیک (body) قرار گرفته است.

سرامیک پرسلانی بدون لعاب یا مات ( Matte or Unglazed Porcelain Tiles)

این نوع از سرامیک های پرسلانی به صورت سطوح بدون لعاب و بدون براقیت سطحی تولید می شوند. طرح این نوع سرامیکها  ناشی از پیرینت روی سطح بیسکوئیت سرامیک است.

سرامیک پرسلانی پولیش شده ( Polished Porcelain Tiles)

این نوع از سرامیک های پرسلانی فاقد لعاب هستند ، ولی سطحی براق دارند.این براقیت به واسطه ساب(پولیش) مکانیکی سطحی سرامیک و نیز استفاده از لایه ای بسیار نازک از سیلیس و شیشه ایجاد می شود.

سرامیک پرسلانی فول بادی (Full Body Porcelain  Tiles)

این نوع از سرامیک های پرسلانی بصورت تک رنگ و فاقد طرح می باشند. در این سرامیک ها بدنه سرامیک و سطح آن کاملا همرنگ و یکدست هستند.سرامیک پرسلان فول بادی بسیار مستحکم و بادوام و همین طور ضد خش است.

قیمت سرامیک پرسلانی فول بادی گران است .این نوع سرامیک پرسلان بدون لعاب است .ظاهر بسیار زیبایی دارد.در دیوار و کف کاربرد دارد.

سرامیک پرسلانی بافت دار (Tiles Porcelain  Stone Finish)

این نوع از سرامیک های پرسلانی سطحی بافتدار مانند سنگهای طبیعی دارند.

سرامیک پرسلانی دبل شارژ ( Double Charged Porcelain Tiles)

برای تولید سرامیک پرسلانی دبل شارژ از یک لایه بیسکویت و ذرات پودر مانندی روی آن استفاده می شود. در تولید سرامیک پرسلانی دبل شارژ 70 الی 80 درصد از پودر خاک رس در قسمت زیرین و 20 الی 30 درصد سطح روی آن را با خاک رنگی پر می کنند. سپس دو لایه را تحت فشار قرار داده و پرس می کنند و سپس حرارت می دهند.سرامیک پرسلانی دبل شارژ از فول بادی ارزان تر است و معمولا در کف کاربرد بیشتری دارد.

ویژگی های فنی سرامیک پرسلان

. سرامیک های پرسلانی عمربالایی داشته وبرای استفاده در فضاهایی با ترافیک بالا مناسبتر می باشند .و از این رو در کف نمایشگاه ها،مغازه ها،منازل و معابر ورودی وخروجی به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.

. مقاومت بالای این سرامیکها نسبت به سایش و خط وخش و نیز مقاومت بالا نسبت لک پذیری ،این سرامیکها را برای استفاده در فضاهای تجاری و صنعتی پرتردد، نظیر فرودگاه ها، ایستگاه های راه اهن ،فروشگاه های چند بخشی ، رستورانها ، هتل ها، ادارات و مجتمع های اموزشی به گزینه ای بسیار مناسب تبدیل می کند.

. سرامیکهای پرسلان مقاومت زیادی در برابر یخ زدگی دارند و دماهای زیر صفر را تحمل میکنند. این ویزگی مهم ،سرامیک پرسلانی رابه یک را حل ایده ال برای کاربردهای خارجی نظیرحیاط خلوت ،گلخانه ، استخر شنا و محوطه سازی در هوای سرد تبدیل کرده است.

. سرامیکهای پرسلانی (سرامیک ضد اسید) در برابر مواد شیمیایی مانند اسیدها وبازها، مواد شوینده قوی و حلال ها نفوذ ناپذیر هستند. این ویژگی ،برای استفاده در آزمایشگاه ها ،انبارها ،بیمارستانها و سالن های زیبایی بسیار اهمیت دارد .

. در نهایت به عنوان یک نکته محیط زیستی، پرسلانهای لعاب دار به نگهداری کمی نیاز دارند.و مانند سنگ طبیعی فقط باید با آب و مواد شوینده معمولی تمیز می شوند و نیازی به شوینده های قوی اسیدی و قلیایی نیست و از آنجا که در تولید پرسلان از مواد اولیه عمدتا طبیعی استفاده می شود ،تولید آن کمترین ضایعات زیست محیطی را به همراه دارد. پرسلان ها در مجاورت شعله ،گازهای سمی متصاعد نمی کنند ، و به محیط زیست آسیب نمی رسانند.

. سرامیک های پرسلانی با توجه به ضریب انبساط حرارتی مناسب ،مقاومت نسبت به UV ،سرعت نصب بالا و …بعنوان محصولی مناسب جهت استفاده در نمای خارجی ساختمان ها می باشند.

. خاصیت جذب آب بسیار کم در سرامیک های پرسلانی سبب می شود ،که استفاده از این سرامیک در مناطقی که اختلاف دمای زیاد ، رطوبت زیاد و همچنین بارش های برف و باران در آن مناطقصورت می گیرد بسیار مناسب می باشند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت متعلق به کاشی پالاس می باشد.طراحی و بهینه سازی با   در mojtabashaker.com